Czy jestem lesbijką?

Heteroseksualność jest nam narzucana, to oznacza, że kulturowo jest to orientacja seksualna, której nie wybieramy sami_e, a którą w domyśle wszyscy po prostu mamy. 

Skąd mamy wiedzieć, czy jesteśmy heteroseksualni, czy może odczuwamy obowiązkową heteroseksualność?

Zacznijmy od wyjaśnienia terminu: co to jest obowiązkowa heteroseksualność?

Według Adrienne Rich (1980) heteroseksualność to polityczna instytucja, która sprawia, że trudno jest nam rozróżnić pomiędzy tym co naprawdę czujemy, a tym co społeczeństwo oczekuje od nas, żebyśmy czuli_ły. Jej obowiązkowy charakter wynika z tego, że jest ona odgórnie narzucona – jeśli mamy inną orientację, to najpierw musimy odrzucić heteroseksualność. 

Obowiązkowa heteroseksualność dotyczy wszystkich osób, jednak sam termin skupia się głównie na doświadczeniu kobiet jako grupy społecznej. Kobiety są uczone od najmłodszych lat, że ich zadaniem jest sprawianie przyjemności mężczyznom, miłość mężczyzny to coś, o co powinny się bardzo starać, a ich wartość jest zależna od ich relacji z mężczyznami. 

To sprawia, że ta grupa społeczna może mieć wyjątkową trudność w dojściu do tego co naprawdę czują, a co jest tylko narzuconym społecznym scenariuszem.

W tym sensie również każda relacja pomiędzy mężczyzną, a kobietą jest potencjalnie relacją romantyczną i/lub seksualną. Artykuły w gazetach o tytule „czy przyjaźń damsko-męska istnieje?” to właśnie przejaw obowiązkowej heteroseksualności. 

Przyjaźń damsko-męska wywołuje takie poruszenie, bo społeczeństwo uczy kobiety, że każde pozytywne uczucie, które mają wobec mężczyzn musi automatycznie być oznaką zakochania i chęci wejścia w związek. 

Wiele osób zakłada, że są heteroseksualni nawet jeśli tak naprawdę nie jest, bo są to doświadczenia, do których mamy stosunkowo łatwy dostęp, w porównaniu do innych doświadczeń.

Skąd mam wiedzieć, że nie jestem hetero?

Rozgryzienie swojej seksualności w kulturze, w której obowiązuje przymusowa heteroseksualność może być bardzo trudne i nie ma na to jednego sprawdzonego przepisu. 

  • daj sobie luz i czas na eksperymentowanie (również takie w myślach)
  • nie nakładaj na siebie presji nazywania swojego doświadczenia konkretnym pojęciem (“spodobała mi się ta dziewczyna, CZY TO OZNACZA, ŻE JESTEM LESBIJKĄ???”)
  • poczytaj sobie queerową literaturę (piękną czy faktu jak wolisz), obejrzyj queerowe filmy/seriale, zainteresuj się queerową sztuką, zaobserwuj queerowe osoby, które mówią o swoich doświadczeniach
  • zwracaj uwagę na swoje uczucia, emocje i towarzyszące temu myśli i fantazje
  • eksploruj temat wielopłaszczyznowości ludzkiej seksualności: to, że czujemy do kogoś intensywne emocje, wcale nie musi oznaczać, że są one romantyczne i/lub seksualne 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart